SSFS8 – Programme


Spread the love

SSFS8 Programme  (updated at 2021/7/8)

SSFS8 Programme @20210708 (51.7 KB, 64 downloads)

Eighth South South Forum on Sustainability

June 15 – July 18, 2021

 

THE POLITICS OF HOPE:

PEOPLE’S RESILIENCE AND RESISTANCE IN CATASTROPHIC TIMES

 

 

15 June (Tuesday)
HK 22:00 – 24:00

(GMT 14:00 – 16:00)

Lecture 1

Friendship, Hope and Surprise – The Keys for the New Era

Moderators: 

LAU Kin Chi (Lingnan University, Hong Kong, China)

DAI Jinhua (Peking University, China)

Speaker (60 mins):

Gustavo ESTEVA (Earth University, Mexico)

Book Launch: Zapatista Visions, Voices and Practices 

(Spanish, English and Chinese editions)

16 June (Wednesday)
HK 20:00 – 22:00

(GMT 12:00 – 14:00)

Lecture 2

Philosophy of Chinese Medicine I

Moderators: 

KHO Tungyi (Chinese University of Hong Kong, China)

Ephraim FERREIRA MEDEIROS (Brazil)

Speaker (90 mins):

LEE Kee Kok (University of Manchester, UK)

Discussant (10 mins)

Nicoletta DENTICO (Development Journal, Italy)

17 June (Thursday)
HK 20:00 – 22:00

(GMT 12:00 – 14:00)

Lecture 3

Philosophy of Chinese Medicine II

Moderators: 

KHO Tungyi (Chinese University of Hong Kong, China)

Ephraim FERREIRA MEDEIROS (Brazil)

Speaker (90 mins): 

LEE Kee Kok (University of Manchester, UK)

18 June (Friday)
K 20:00 – 23:00

(GMT 12:00 – 15:00)

Opening Ceremony & Welcome Speeches

Moderators:

LAU Kin Chi (Lingnan University, Hong Kong, China)

SIT Tsui (Southwest University, China)

YAN Xiaohui (Lingnan University, Hong Kong, China)

Figures of Hope

Photos: Patrick CHOW (Hong Kong, China)

Music: YU Siu Wah (Lingnan University, Hong Kong, China)

Speakers (3-5 mins each):

Joshua MOK (Lingnan University, Hong Kong, China)

Gustavo ESTEVA (Earth University, Mexico)

Maria Lucia TEIXEIRA GARCIA (Federal University of Espírito Santo, Brazil) 

Ruth-Gaby VERMOT MANGOLD (PeaceWomen Across the Globe, Switzerland)

Samuel LEE (Forum for Democracy and Peace, South Korea)

Ebrima SALL (Trust Africa, Senegal)

WEN Tiejun (Southwest University, China)

WANG Hui (Tsinghua University, China)

DAI Jinhua (Peking University, China)

Dialogue 1

Chinese Ecological Thought and Practices

Speakers (30 mins each):

HUANG Ping (Chinese Institute of Hong Kong, China)

WEN Tiejun (Peking University, China)

DAI Jinhua (Peking University, China)

WANG Hui (Tsinghua University, China)

19 June (Saturday)
HK 20:00 – 23:00

(GMT 12:00 – 15:00)

Dialogue 2

China: Ten Cyclical Economic Crises

Moderators:

HUANG Ping (Chinese Institute of Hong Kong, China)

SIT Tsui (Southwest University, China)

HE Zhixiong (Lingnan University, Hong Kong, China)

Speaker (40 mins):

WEN Tiejun (Peking University, China)

Discussants (15 mins each):

Manoranjan MOHANTY (University of Delhi, India)

Beverly SILVER (John Hopkins University, USA)

Remy HERRERA (University of Paris 1 Panthéon-Sorbonne, France)

Book Launch:

WEN Tiejun: Ten Crises: The Political Economy of China’s Development (1949-2020) (English edition)

Speakers (5 mins each):

Jacob DREYER (Palgrave Macmillan, USA)

LAU Kin Chi (Lingnan University, Hong Kong, China)

WEN Tiejun (Peking University, China)

21 June (Monday)
HK 21:00 – 24:00
(GMT 13:00 – 16:00)
Dialogue 3

Has Democracy Ever Existed?

Moderators:

LAU Kin Chi (Lingnan University, Hong Kong, China)

YAN Xiaohui (Lingnan University, Hong Kong, China)

Speaker (40 mins):

Michael HUDSON (Institute for the Study of Long-Term Economic Trends, USA)

Discussants (15 mins each): 

David HARVEY (City University of New York, USA)

Eric TOUSSAINT (Committee for the Abolition of Illegitimate Debt, Belgium)

Steve KEEN (Kingston University, Australia)

Boris KARGARLITSKY (Institute of Globalization and Social Movements, Russia)

Book Launch:

Michael HUDSON: The Destiny of Civilization: Finance Capitalism, Industrial Capitalism or Socialism (English edition)

Speakers (5 mins each):

Michael HUDSON (Institute for the Study of Long-Term Economic Trends, USA)

Ashley DAYMAN (Australia)

22 June (Tuesday)
HK 20:00 – 23:00

(GMT 12:00 – 15:00)

Dialogue 4

Russia: Legacies of the Revolution

Moderator:

WANG Hui (Tsinghua University, China)

Speakers (30-40 mins each):

Boris KARGARLITSKY (Institute of Globalization and Social Movements, Russia)

Alexander BUZGALIN (Lomonosov Moscow State University, Russia)

23 June (Wednesday)
HK 20:00 – 23:00

(GMT 12:00 – 15:00)

Dialogue 5

India: People’s Resilience and Resistance

Moderator: Urvashi BUTALIA (Zubaan Books, India)

Speakers (30 mins each):

Jayati GHOSH (Jawaharlal Nehru University, India)

Anuradha CHENOY (Jawaharlal Nehru University, India)

Palagummi SAINATH (People’s Archive of Rural India, India)

24 June (Thursday)
HK 20:00 – 23:00

(GMT 12:00 – 15:00)

Dialogue 6

Europe: People’s Resilience and Resistance

Moderator: HUANG Ping (Chinese Institute of Hong Kong, China)

Speakers (30 mins each):

Galip YALMAN (Middle East Technical University, Turkey)

Dimitris KONSTANTAKOPOULOS (The Delphi Initiative, Greece)

Remy HERRERA (University of Paris 1 Panthéon-Sorbonne, France)

Sonja LOKAR (Women’s Lobby of Slovenia, Slovenia)

25 June (Friday)
HK 18:00 – 21:00
(GMT 10:00 – 13:00)
Dialogue 7

Fukushima after Ten Years

Moderators:

Lisa LEUNG (Lingnan University, Hong Kong, China)

SUN Ge (Chinese Academy of Social Sciences, China)

SIT Tsui (Southwest University, China)

Speakers (15 mins each):

LAU Kin Chi (Lingnan University, Hong Kong, China)

OHASHI Masaaki (University of the Sacred Heart, Japan)

AIHARA Hiroko (Japan Perspective News, Japan)

LEE Seejae (The Catholic University of Korea, South Korea)

Rebecca JOHNSON (ICAN, 2017 Nobel Peace Prize Laureate, UK)

Book Launch:

Fukushima After 10 Years (Chinese edition)

Speakers (5 mins each):

LAU Kin Chi (Lingnan University, Hong Kong, China)

HUANG Xiaomei (Freelance writer, Hong Kong, China)

HE Zhixiong (Lingnan University, Hong Kong, China)

26 June (Saturday)
 18:00 – 21:00
(GMT 10:00 – 13:00)
Workshop 1

PP21: Where We Are in Creating Sustainable, Renewed Civilization?

Moderators:

Boonthan VERAWONGSE (Human Rights Development Foundation, Thailand)

OHASHI Seiko (People’s Plan Study Group, Japan)

LAU Kin Chi (Lingnan University, Hong Kong, China)

Speakers (10-30 mins each):

MUTO Ichiyo (People’s Plan Study Group, Japan)

Kamla BHASIN (SANGAT, India)

Nimalka FERNANDO (IMADR, Sri Lanka)

Surichai WUN’GAEO (Chulalongkorn University, Thailand)

Sushil PYAKUREL (The Alliance for Social Dialogue, Nepal)

Robert REID (FIRST Union, New Zealand)

Victor KARUNAN (Thammasat University, Thailand)

27 June (Sunday)
HK 21:00 – 23:00

(GMT 13:00 – 15:00)

Lecture 4 

Tentative Lessons from the Pandemic about the World We Live In

Moderator:

Maria Lucia TEIXEIRA GARCIA (Federal University of Espírito Santo, Brazil)

Speaker:

JOMO Kwame Sundaram (Khazanah Research Institute, Malaysia) 

28 June (Monday)
HK 21:00 – 00:00

(GMT 13:00 – 16:00)

Dialogue 8

Traditional Medicine: Decolonizing Knowledge

Moderators:

SIT Tsui (Southwest University, China)

Rosy ZUNIGA (CEAAL, Mexico)

Hernán José VARGAS PÉREZ (ALBA, Venezuela)

Speakers (30 mins each):

Dialo DIOP (Cheikh Anta Diop University, Senegal)

Lucia Helena RANGEL (The Pontifical Catholic University of São Paulo, Brazil)

Luna Lucía CONTRERAS (Casa Pakarii Doula School, Peru)

Manneke BUDIMAN (University of Indonesia, Indonesia)

29 June (Tuesday)
HK 22:00 – 24:00
(GMT 14:00 – 16:00)
Dialogue 9

Mexico: Indigenous Mobilization during 1960s-70s

Moderators:

LAU Kin Chi (Lingnan University, Hong Kong, China)

Claudia Yadira CABALLERO BORJA (Barter Community Mixiuhca and Ecomun Network, Mexico)

Speakers (20 mins each):

Luis LOPEZLLERA (Barter Community Mixiuhca and Ecomun Network, Mexico)

Javier VARGAS (Mexico)

Kathy SEIB (Mexico)

Juan OJEDA (Mexico)

Maria Eugenia SANTANA (Chiapas Autonomous University, Mexico)

30 June (Wednesday)
HK 22:00 – 24:00
(GMT 14:00 – 16:00)
Dialogue 10

The Zapatistas’ Dialogue with European Movements

Moderators: 

Gustavo ESTEVA (Earth University, Mexico)

LAU Kin Chi (Lingnan University, Hong Kong, China)

Speakers: 

Alejandra JIMÉNEZ RAMÍREZ (National Indigenous Congress, Mexico)

Elena FUSAR-POLI (Cantiere, Italy)

Discussant:

Ashish KOTHARI (Global Tapestry of Alternatives, India)

2 July (Friday)
HK 21:00 – 24:00

(GMT 13:00 – 16:00)

Workshop 2

PWAG: Feminist Futures – Politics of Possibilities (I)

Moderators:

AUYEUNG Lai Seung (Lingnan University, Hong Kong, China)

Margo OKAZAWA-REY (Fielding Graduate University, USA)

Carla WEYMANN (PeaceWomen Across the Globe)

Speakers:

Nuria COSTA (Mexico)

Camila GODOI (Brazil)

Felogene ANUMO (Kenya)

Fuifuilupe NIUMEITOLU (Tonga)

3 July (Saturday)
HK 18:00 – 21:00

(GMT 10:00 – 13:00)

Workshop 3

PWAG: Feminist Futures – Politics of Possibilities (II)

Moderators:

AUYEUNG Lai Seung (Lingnan University, Hong Kong, China)

Margo OKAZAWA-REY (Fielding Graduate University, USA)

Carla WEYMANN (PeaceWomen Across the Globe)

Speakers:

Fatmeh MUAQQUAT (Palestine)

Cheryl STOTHARD (Malaysia)

Shebana ALQASEER (Philippines)

Hassanatu SHERIF (Sierra Leone)

4 July (Sunday)
HK 20:00 – 22:00

(GMT 12:00 – 14:00)

Lecture 5

The Loss of Biodiversity – an Insect’s Perspective

Moderator:

Denise TANG (Lingnan University, Hong Kong, China)

Speaker (90 mins):

LÜ Chensheng, Alex (Southwest University, China)

5 July (Monday)
HK 20:00 – 22:00

(GMT 12:00 – 14:00)

Lecture 6

Garbage: The Dark Side of Industrial Civilization

Moderator:

Rolien HOYNG (Chinese University of Hong Kong, China)

Speaker (90 mins):

TIAN Song (Southern University of Science and Technology, China)

6 July (Tuesday)
HK 22:00 – 24:00
(GMT 14:00 – 16:00)
Lecture 7

Ecology, Socialism and the Future of History

Moderator: 

Paulo NAKATANI (Federal University of Espírito Santo, Brazil)

Speaker (60-90 mins):

John Bellamy FOSTER (Monthly Review, USA)

7 July (Wednesday)
HK 21:00 – 23:00

(GMT 13:00 – 15:00)

Lecture 8

The Demise of the Soviet System: Lessons for Today in a Time of Economic, Environmental, and Public Health Crises

Moderator:

Beatriz BISSIO (Federal University of Rio de Janeiro, Brazil)

Speaker (60-90 mins):

David KOTZ (University of Massachusetts Amherst, USA)

8 July (Thursday)
HK 20:00 – 22:00

(GMT 12:00 – 14:00)

Lecture 9

Africans Uprising Against Resurgent ‘Africa Rising’ Authoritarian Neoliberalism

Moderator:

Ebrima SALL (Trust Africa, Senegal)

Speaker (60-90 mins):

Patrick BOND (University of the Western Cape, South Africa)

Discussant (10 mins)

Aziz Salmone FALL (The Université du Québec à Montréal, Canada/Egypt-Senegal)

9 July (Friday)
HK 20:00 – 22:00

(GMT 12:00 – 14:00)

Lecture 10

Africa and the Politics of Hope, Love and Rebellion

Moderator:

Gustave MASSIAH (INTERCOLL, France)

Speaker (60 mins):

Firoze MANJI (Daraja Press, Canada/Kenya)

10 July (Saturday)
HK 22:00 – 24:00

(GMT 14:00 – 16:00)

Lecture 11

The Kurdish Freedom Movement and Hope in Times of Global Capitalism

Moderator:

John RESTAKIS (Synergia Institute, Canada)

Speaker (60-90 mins):

Havin GÜNEŞER (Freedom for Abdullah Öcalan—Peace in Kurdistan) 

Discussant (10 mins):

Fouâd OVEISY (University of California, Irvine, USA)

11 July (Sunday)
HK 20:00 – 22:00
(GMT 12:00 – 14:00)
Lecture 12

Tax Reform – A Bloodless Revolution

Moderators:

YAN Xiaohui (Lingnan University, Hong Kong, China)

JIA Linzhou (Green Ground Eco-Tech Centre, Beijing, China)

Speaker (60-90 mins):

LU Qiyuan (World International Consulting Limited, Hong Kong, China)

12 July (Monday)
HK 22:00 – 24:00
(GMT 14:00 – 16:00)
Lecture 13

Resurgence/Re-existence: The Power and Beauty of the Sovereign People

Moderators:

WEI Ran (Chinese Academy of Social Sciences, China)

KHO Tungyi (Chinese University of Hong Kong, China)

Speaker (60-90 mins):

Walter MIGNOLO (Duke University, USA/Argentina)

13 July (Tuesday)
HK 22:00 – 24:00

(GMT 14:00 – 16:00)

Lecture 14

What is it to Hope?

Moderators:

Ackbar ABBAS (University of California, Irvine, USA)

LAU Kin Chi (Lingnan University, Hong Kong, China)

Speaker (60-90 mins)

Gayatri Chakravorty SPIVAK (Columbia University, USA)

14 July (Wednesday)
HK 20:00 – 22:00

(GMT 12:00 – 14:00)

Lecture 15

Cultural Granaries for a Liveable Kampung: Negotiation and Resilience in Indonesia

Moderators:

Ariel SALLEH (Nelson Mandela University, South Africa/ Australia)

SIT Tsui (Southwest University, China)

Speaker (60-90 mins):

Melanie BUDIANTA (University of Indonesia, Indonesia)

15 July (Thursday)
HK 21:00 – 23:00

(GMT 13:00 – 15:00)

Lecture 16

The Politics of Hope and Love

Moderators:

WANG Hui (Tsinghua University, China)

Ackbar ABBAS (University of California, Irvine, USA)

Speaker (50 mins):

Paul BOVE (University of Pittsburgh, USA)

16 July (Friday)
HK 21:00 – 23:00

(GMT 13:00 – 15:00)

Dialogue 11

Youth, Affect and Utopia

Moderators:

LU Aiguo (Chinese Academy of Social Sciences, China)

SIT Tsui (Southwest University, China)

Speakers (10-30 mins each):

Isabel CROOK

Michael CROOK

Fred ENGST 

Claudia POZZANI

Alessandro RUSSO

17 July (Saturday)
HK 20:00 – 22:00

(GMT 12:00 – 14:00)

Lecture 17

Seeds of Hope: People’s Resilience, Resistance, Regeneration in Times of Public Health and Climate Disasters 

Moderators:

LAU Kin Chi (Lingnan University, Hong Kong, China)

Ana FELICIEN (Venezuela Institute for Scientific Research, Venezuela)

Speaker (60-90 mins):

Vandana SHIVA (NAVDANYA, India)

18 July (Sunday)
HK 20:00 – 21:30

(GMT 12:00 – 13:30)

Workshop 4: Art for the Future

Moderator:

SUN Bai (Renmin University of China, China)

HK 22:00 – 24:00

(GMT 14:00 – 16:00)

Dialogue 12

Buen Vivir and People’s Processes for Hope

Moderators:

Hernán José VARGAS PÉREZ (ALBA, Venezuela)

SIT Tsui (Southwest University, China)

Speakers (15-20 mins):

Laura CAPOTE (Latin America Conjuncture Observatory, ALBA Movements)

Javier CALDERÓN (Latin America Research Centre, Colombia)

Hernán José VARGAS PÉREZ (Independent Researcher and Activist, Venezuela)

Héctor BÉJAR (National University of San Marcos, Peru)

Fernando HUANACUNI MAMANI (Former Foreign Minister and Scholar, Bolivia)

19 July (Monday)
HK 21:00 – 23:00
(GMT 13:00 – 15:00)
Lecture 18

The “Double Consciousness” of Capital

Moderators:

Michael HUDSON (Institute for the Study of Long-Term Economic Trends, USA)

WEN Tiejun (Peking University, China)

Speaker (60-90 mins):

David HARVEY (City University of New York, USA)

 

Notes:

 

1. Dialogues (3 hours) and Lectures (2 hours) share the same SSFS8 registration link:

https://lingnan.zoom.us/webinar/register/WN_Sr5sQsN1TVK4fgd3VpD9JA

PP21 Workshop (3 hours), registration link is:

https://lingnan.zoom.us/webinar/register/WN_s5M8MnF1S3WPbOY98mAJSg

PWAG Workshops (3 hours), registration link is:

https://lingnan.zoom.us/webinar/register/WN_cNEV2y6XQTKct63m9Ow6tA

2. All sessions will be provided with simultaneous interpretating in English, Spanish and Putonghua. Some sessions may be provided with other languages, such as June 28, Dialogue 8, with Portuguese.

 

3. For updated programme and other information, please see https://our-global-u.org/oguorg/en/the-8th-south-south-forum-on-sustainability/